POD POWIERZCHNIĄ i NA POWIERZCHNI.
Ogromne zapylenie powietrza na stanowiskach pracy, dodatkowo: bardzo wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, słaba widoczność przechodząca w ciemność, bardzo ciężka fizyczna praca! w wąskich przestrzeniach – korytarzach, ogromny hałas, stałe narażenie na wdychanie bezwonnego, toksycznego metanu. Bardzo duże ryzyko związane z zagrożeniami: TĄPANIAMI, pożarem, wybuchem, zawaleniem się ogromnych masywów skalnych i konstrukcji pomocniczych, NIEMOŻNOŚCIĄ ŁATWEJ UCIECZKI ZE STANOWISK PRACY.
Mowa oczywiście o pracy górników w górnictwie podziemnym. Bez ich bardzo, bardzo ciężkiej pracy nie byłoby węgla, który jest wykorzystywany jako: paliwo energetyczne, w metalurgii, np.: jako składowa stali, w przemyśle chemicznym – w tym do produkcji leków, do produkcji niektórych tkanin, osłon, środków ochrony roślin i bardzo wielu innych. Gdyby nie było stali…to wiecie, Państwo, że nie byłoby niczego, co chociaż w namiastce jest synonimem rozwoju cywilizacji, czyli maszyn, w tym osprzętu ciężkiego do wytwarzania części do: samochodów, dróg, mostów i bilionów innych elementów. Krótko mówiąc: węgiel, jak biblijny kamień węgielny, dał możliwość do rozwoju gospodarki i najprzeróżniejszych gałęzi przemysłu.
DAŁ LUDZIOM MIEJSCA PRACY!
Pragnę podziękować z całego serca wszystkim Panom Górnikom, którzy odważnie zjeżdżają szybami pod powierzchnię ziemi, setki metrów w głąb, jak również pracującym w kopalniach odkrywkowych i otworowych (np.: soli lub wód mineralnych) Bardzo dziękuję, tym samym, wszystkim tym z Państwa, którzy zajmują się stroną techniczną i zarządczą w górnictwie i nieocenionym zastępom Ratowników Górniczych.
* Najgłębszy szyb w Polsce: 1290 metrów znajduje się w Kopalni Węgla Kamiennego „BUDRYK” w Ornontowicach (powiat mikołowski, Górny Śląsk).
Polecam, Państwu, obejrzeć piękny film oparty na prawdziwej historii: „Październikowe niebo”/ „Dosięgnąć kosmosu”. Tytuł oryginalny: „ October sky”, reż. Joe Johnston.