NACZYNIA KRWIONOŚNE I WOLNE RODNIKI – CZĘŚĆ I.
Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie jak to jest, że mając ciało, wszystkie narządy potrzebne do życia, nasz organizm funkcjonuje sprawnie czy wręcz odwrotnie – mniej wydajnie albo słabo? Albo, jaki jest powód stosowania maszyn medycznych podtrzymujących funkcjonowanie organizmu tak, by w ogóle mógł żyć?
Co jest łącznikiem pomiędzy poszczególnymi częściami naszego ciała?
Ogniwem łączącym jest sieć naczyń krwionośnych i chłonnych o zmiennych średnicach. W naczyniach krwionośnych: tętniczych i żylnych płynie krew ( jej rola opisana jest w zakładce NR 6 – Podziękowania: KREW JAKO BEZCENNY DAR). Bardzo dobrym miernikiem oceny skutecznych przepływów krwi jest kondycja naszej skóry. Dlaczego skutecznych? – Ponieważ, tylko szczelne, elastyczne naczynie (można je porównać do gumowego węża, którego używamy podczas spłukiwania namydlonego ciała podczas kąpieli/mycia się lub ogrodowego węża do podlewania nawet najmniejszych, ukrytych roślinek) doprowadzi lub odprowadzi krew do lub z najdalej położonych części ciała. A to właśnie skóra okrywa ciało jak płaszcz. Kiedy nie wykonujemy wysiłku fizycznego powinna być przyjemnie ocieplona, zaróżowiona ( mniej lub bardziej w zależności od karnacji), subtelnie nawilżona (nie spocona!), mieć satynowy połysk. -To oznaki sprawnego krążenia, w zdrowych naczyniach krwionośnych.
Zapytacie, Państwo, czy w związku z tym w środku naszego ciała jest podobnie, to znaczy czy naczynia krwionośne wewnątrz ciała są w dobrej kondycji? Odpowiedź: z bardzo dużym prawdopodobieństwem: TAK! – narządy wewnętrzne są bardzo dobrze ukrwione, czyli dotlenione i odżywione, z usuniętymi produktami przemiany materii. Sytuacja zmienia się bardzo szybko, na niekorzystną, jeśli stoimy, siedzimy w wymuszonej pozycji ciała, czyli niewygodnie. W zależności od stopnia owego wymuszenia, a co za tym idzie ucisku, skręcenia naczynia krwionośnego, czas, po którym następuje zaburzenie optymalnego ukrwienia waha się od dosłownie nie całej minuty do 35-45 minut (maksymalnie!).
Przykłady dla ok. jednej minuty:
- praca w ciasnych przestrzeniach, usuwanie awarii, np.: ratownictwo górnicze i górskie, praca strażaków,
- praca lekarzy o specjalnościach zabiegowych, np.: neurochirurgów, ortopedów, chirurgów, ginekologów, stomatologów.
Powyższe przykłady należą do kategorii wymuszeń heroicznych, ponieważ nie można W OGÓLE przerwać pracy ze względu na specyfikację, przez bardzo długi czas!!!
Przykład dla ok.45 minut:
- KLASYK – wpatrywanie się w ekran spartphon’a!!!, praca przy komputerze/laptopie, obsługa kas itp. …
Tutaj przerwę można zrobić. Obowiązkowo powinna nastąpić po 45-50 minutach! …c.d.n…..
Posłuchajcie Państwo utworu muzycznego: Merge of Equals – Mina