BEZ WODY ANI RUSZ – CZĘŚĆ II.
UZDATNIANIE WODY.
23 października 2023r.
Skąd bierze się czysta woda w kranach i spłuczkach toalet?
Źródła wody pitnej znajdują się zarówno na powierzchni Ziemi jak i w jej głębi. Dla miasta Tychy i sąsiadujących gmin woda pozyskiwana jest z kilku ujęć. Są to:
- Zbiornik Czaniec ze Stacją Uzdatniania Wody (SUW) w Kobiernicach. – Woda w tym zbiorniku pochodzi z kaskady rzeki Soły, która płynie przez tereny ekologiczne i jest dopływem Wisły. Zapory, wybudowane na rzece Soła, utworzyły trzy zbiorniki: Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie i Jezioro Czanieckie. Po opadach deszczu Soła wzbiera – poziom jej wód się podnosi i łatwo ją zebrać we wszystkich zbiornikach. Sytuacja staje się niepokojąca, kiedy deszcz nie pada.
- Zbiornik Goczałkowicki ze Stacją Uzdatniania Wody w Goczałkowicach.
- Ujęcie podziemne wody ze Stacją Uzdatniania Wody: Leśna w Tychach-Wilkowyjach.
* Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach Spółka Akcyjna realizuje inwestycję, tj. budowę stacji uzdatniania wody SUW Bielska w Tychach, wydobywanej z trzech studni głębinowych. Inwestycja jest elementem adaptacji do zmian klimatu.
https://rpwik.tychy.pl/realizowane-inwestycje/ – dostęp 23 października 2023r.
Woda z ujęć powierzchniowych jest zanieczyszczona bardziej niż z ujęć pod powierzchnią ziemi (ziemia w naturalny sposób chroni przed zanieczyszczeniami, a woda przemieszczając się – spływając do głębszych jej warstw – ulega samooczyszczeniu). Nie mniej jednak każda woda przechodzi proces uzdatniania w stacji uzdatniania wody (SUW), ponieważ musi spełnić określone normy zanim pojawi się w sieci wodociągowej. Musi być również smaczna.
Woda z Jeziora Czanieckiego jest uzdatniana częściowo na miejscu, to jest w SUW w Kobiernicach. Pozostała część wody z tego zbiornika – specjalnym, olbrzymim rurociągiem – jest transportowana do SUW w Goczałkowicach. Transport wody ze zbiorników do zakładów uzdatniania wody odbywa się grawitacyjnie, to znaczy woda spływa z terenów wyżej położonych na tereny niżej położone. Dzięki temu nie potrzeba wykorzystywać energii elektrycznej do jej transportu, co jest fantastycznym – ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem technologicznym.
Pierwszym etapem oczyszczania jest napowietrzanie wody i tak zwane uzdatnianie kontaktowe – z wykorzystaniem określonych związków chemicznych. Odbywa się ono już w rurociągach grawitacyjnych pomiędzy zbiornikami wody, a SUW. Kolejny etap to filtrowanie wody w filtrach piaskowych na podsypce żwirowej. – Wówczas usuwany jest nadmiar pewnych pierwiastków, np.: żelaza, manganu. Ważnym elementem jest chlorowanie wody, czyli jej dezynfekcja.
Oczyszczona woda dociera rurociągami grawitacyjnymi do m.in. Urbanowic, a stamtąd siecią wodociągową do naszych domostw i zakładów pracy.
Ważne informacje GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) dotyczące roku 2022:
- W porównaniu z rokiem 2021 długość sieci kanalizacyjnej zwiększyła się o 2,4%.
- 60,1% całej sieci kanalizacyjnej znajdowało się na terenach wiejskich.
- Około 75,7% długości sieci wodociągowej znajduje się na terenach wiejskich.
- W Polsce zaobserwowano wzrost ilości wody zużytej przez gospodarstwa domowe przypadającej na 1 mieszkańca w porównaniu z rokiem 2021: na obszarach wiejskich zużycie wody na jednego mieszkańca wzrosło o 0,6 m³, a w miastach o 0,2 m³.
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/infrastruktura-komunalna-wodociagowa-i-kanalizacyjna-w-2022-r-,10,6.html – dostęp 10.10.2023r.
Polecam, Państwu, obejrzeć bardzo wartościowy film, pt.: „Mama w opałach” z 2009 r., reż. Katherine Dieckmann. Odtwórcami głównych ról są m.in.: Uma Thurman i Anthony Edwards.